Na Slovensku sa nachádza množstvo riek, ktoré tu pramenia aj tie, ktoré našim územím iba pretekajú. Väčšie či menšie vodné toky sú základom pre vodné nádrže.
Vodné nádrže vznikajú prirodzene alebo vznikli zásahom človeka do okolitej krajiny.
Vodné nádrže ktoré vznikli prirodzene nazývame jazerá. Jazerá sú zníženiny zemského povrchu vyplnené vodou a ktoré vznikli činnosťou prírodných síl. Jazerá, ktoré vznikli zahradením toku rieky zrúteným svahom nazývame morské oko. Väčšina prírodných jazier na Slovensku má ľadovcový pôvod. Najviac jazier sa nachádza na území Tatier, hovoríme im plesá. :
- Najväčšie a najhlbšie pleso je Veľké Hincovo pleso, má rozlohu 20 ha a je hlboké 53 metrov.
- Štrbské pleso, Popradské pleso, Zelené pleso a Skalnaté pleso a ďalšie.
Umelé vodné nádrže vznikli ľudskou činnosťou. Umelé vodné nádrže sú budované účelne.:
- Tajchy sú vodné nádrže budované v stredoveku v banských oblastiach. V tajchu sa hromadila voda zo zrážok a tá sa následne využívala ako pohon pre banské stroje. V súčasnosti sa využívajú na rekreáciu. Najznámejším je tajch Počúvadlo a Richňavské jazerá.
- Štrkoviská, ktoré už neslúžia svojmu pôvodnému účelu ťažby sa po zaplavení vodou stali vyhľadávanými rekreačnými oblasťami. Obľúbenými sú Slnečné jazerá, Zlaté piesky, štrkovisko Krásna pri Košiciach a ďalšie.
- Priehradné vodné nádrže sa začali na riekach budovať častejšie po 2.svetovej vojne. Využívajú sa na výrobu energie a na rekreačné účely.
- Najviac priehrad je vybudovaných na rieke Váh- Liptovská Mara, Sĺňava, Nosice a Kráľová.
- Oravská priehrada je na rieke Orave.
- Zemplínska šírava je na rieke Laborec.
- Domaša je na rieke Ondava.
- Ružín je na rieke Hornád.
- Starina je na rieke Cirocha.
- Palcmanská Maša na rieke Hnilec.
Na riekach sa budujú aj vodné diela, ktoré majú hospodársky význam. Na Dunaji je vybudované vodné dielo Gabčíkovo, na Váhu vodné dielo Žilina.