16 C
Bratislava
nedeľa, 24 septembra, 2023
spot_img

Jovsianska hrabina

Jovsianska Hrabina je cenný stabilný ekosystém a je dedičstvom celoeurópskeho merítka. Je to typický karpatský les bez zásahov človeka, prírodného charakteru. Flóra i fauna je veľmi zaujímavá a bohatá. Jovsianska hrabina je Národná prírodná rezervácia 5.stupňa.

Vyhlásená bola v roku 1953. Má rozlohu 258 ha a je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Naposledy bola novelizovaná v roku 1983. Táto Národná prírodná rezervácia bola vytvorená na vedecké a osvetovo-výchovné účely. Nachádza sa v Košickom kraji, okres Michalovce v katastrálnom území obce Jovsa. Konkrétnejšie medzi obcami Poruba a Jovsa. Z obce Jovsa sú dobré turistické podmienky na zdolanie vrchu Vihorlat (1075m), ktorý je vyhľadávaným turistickým miestom . Výstup na samotný vrchol vrchu Vihorlat je dosť náročný avšak pod jeho úbočie vedie 8km dlhá asfaltová cesta.

Jovsianska Hrabina je to najväčšia lokalita s  výskytom bledule karpatskej na území Slovenska. Jej vznik bol podmienený výskytom dubohrabiny. Presnejšie ju nájdeme na južnom úpätí Vihorlatských vrchov v nadmorskej výške 162-127 m.n.m.

Je tu častý výskyt chránených a ojedinelých taxónov a porastov a to už na skorú jar. V obci Jovsa je liečivý a termálny prameň od roku 1973. Jeho účinky sú overené dlhoročným využívaním miestnymi obyvateľmi ako aj turistami zo širokého okolia , či zahraničia. Tento prameň pramení z hĺbky 400 metrov. Má charakteristický zápach.

Pri tejto rezervácii tečie potok Myslina, ktorý vytvára vhodné podmienky a biosféru pre jedinečnú a ojedinelú flóru. Vyskytujú sa tu bleduľa karpatská (Leucojumvernumssp. Carapticum), ktorá tu má najlepšie podmienky a vyskytuje sa tu v najpočetnejšom množstve. Táto rastlinka je zákonom chránená a za jej odtrhnutie sa pokutuje sumou 5O Eur. Dobre a v hojnom počte sajej darí pri potoku Myslina. Je symbolom jari na Zemplíne. Miestni ľudia ju poznajú pod názvom Kozodris.

Previous articleSivá brada
Next articleBledula jarná

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané