11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Sivá brada

Neďaleko Spišského Podhradia sa nachádza unikátny prírodný výtvor Sivá Brada – desaťtisíc rokov stará travertínová kopa, ktorá stále rastie. Táto kopa vyhlásená spolu s priľahlým územím i za prírodnú rezerváciu je miestom výskytu vzácnej flóry a liečivých minerálnych prameňov vyvierajúcich na viacerých miestach. Jeden z týchto prameňov je uspôsobený na naberanie vody návštevníkmi, ďalší, azda najzaujímavejší, vyviera v podobe gejzíru a predstavuje jeden z dvoch gejzírov na Slovensku (popri studenom gejzíre v Herľanoch). Na Sivej Brade možno nájsť i malé travertínové krátery, z ktorých nevyviera voda, zato z nich však uniká oxid uhličitý, ktorý môže v prípade masívneho vdýchnutia zahubiť i menšieho živočícha. Na úniky plynu doplácajú najmä vtáky, ktorých mŕtve telíčka možno v lokalite tu a tam uzrieť.

Na Sivej Brade sa nachádza viacero minerálnych prameňov. Toto je jeden z nich.

Ako ostatné travertínové kopy v okolí Spišského Podhradia je aj Sivá Brada dôsledkom existencie križovania zlomov vo východnom pokračovaní vikartovského chrbta a zlomami obmedzujúcimi pohorie Branisko. Pozdĺž zlomov dochádza k výstupu cirkulujúcich podzemných vôd bohatých na CO2 z podložných druhohorných vápencov v hlbších častiach panvy. Travertíny sú holocénneho až recentného veku. Súčasná aktívna kopa vznikla ako parazitická vyvieračka na úpätí staršej kopy pred niekoľkými desiatkami rokov.

Ako sa sem dostať?

Sivá Brada je dobre dostupná a lokalita vďaka kaplnke je viditeľná už od hlavnej cesty smerom na Spišské Podhradie. Dovedie vás sem značený turistický chodník, ktorý začína na Spišskom salaši a zo Sivej Brady ďalej pokračuje cez Pažicu, Spišskú Kapitulu, Spišské Podhradie, Spišský hrad a travertínové kopy Sobotisko a Dreveník až do obce Žehra.

Previous article
Next article

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané