11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Celosvetový fenomén a aj na Slovensku. Geocaching.

Príroda je ideálne miesto na oddych, šport a zábavu. Popri tradičnejších letných, zimných či celoročných aktivitách vo voľnej prírode vyniká tzv. geocaching.

Podstatou geocachingu je hľadanie ukrytého predmetu na základe poskytnutých geografických súradníc. Miesto úkrytu označujeme ako cache, teda skrýša. Hra býva spojená s rôznymi úlohami, ktoré majú hľadajúceho priviesť k ďalším súradniciam a tak ku hľadanému predmetu. Počas hľadania spoznávate okolitú krajinu a miestne pamiatky. Nakoľko je hra založená na presne určených súradniciach je potrebné sa vybaviť navigačným GPS zariadením.

Schránky sú umiestňované na voľne prístupných miestach a môžu sa nachádzať kdekoľvek na svete. Každá skrýša má svoju internetovú stránku, kde je popis a jej súradnice. Samotnú schránku tvorí väčšinou vodotesná nádoba, ktorá obsahuje zápisník, pero a prípadne aj rôzne predmety, ktoré si hráči vymieňajú. Hráč si môže čokoľvek zobrať a niečo pridať pre ďalších hráčov. Do zápisníka hráč urobí záznam a uverejní svoje zážitky aj na internete. Okrem predmetov, ktoré si hráč smie ponechať, súčasťou geocachingu sú aj tzv. putovné mince. Ak hráč takú nájde, premiestni ju do ďalšej skrýše. Podľa zápiskov je možné ich pohyb sledovať. Medzi najznámejšie putovné mince patrí tzv. geocoin, kovová minca s vyrazeným kódom a  tzv.travel bug-predmet s kódom zavesený na vojenskej známke.

Geocaching je celosvetový fenomén a aj na Slovensku je veľa nadšencov tejto hry. Predmety sa nachádzajú na zaujímavých miestach, v horách, skalách , v lesoch aj pod vodou v jazerách a to aj mimo územia našej krajiny.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané