11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Vytrvalá bylina: Iskerník karpatský.

Jednou z najvzácnejších rastlín na Slovensku je Iskerník Karpatský. Zároveň je to vývojovo najstarší zástupca svojho druhu.

Iskerník karpatský (Ranunculus carpaticus) je vytrvalá bylina z čeľade iskerníkovité. Tento druh iskerníku je paleoendemitom &východných a južných Karpát. Najrozšírenejší je na Ukrajine a v Rumunsku. Na Slovensku sa vyskytuje izolovane v okolí Bukovských vrchov, pri obci Zboj v Prešovskom kraji. Oblasť je súčasťou Chránenej prírodnej rezervácie Stinská,, súčasťou NP Poloniny. Populácia iskerníka karpatského je v súčasnosti stabilná. Druh je zákonom chránený.

Iskerník karpatský rastie v bučinách, v smrekových lesoch, vo výškach okolo 1000 m n. m.. Najčastejšie sa vyskytuje na presvetlených okrajoch lesov. Iskerník obľubuje vlhké až mokré pôdy s dostatkom humusu. Na Slovensku kvitne od konca apríla do júna.

Iskerník je bylina s typickým vodorovným hladkým podzemkom, ktorý je tesne pod povrchom. Podzemok je pomerne krehký a lámavý. Lodyha je jednoduchá alebo slabo rozvetvená, vysoká 20-50 cm. Prízemné listy sú stopkaté, v obryse okrúhle, vrúbkované. Lístky lodyhy sú delené. Kvetné stopky sú chlpaté, nerýhované. Kvety sú nápadne žlté, v priemere majú 3-4,5 cm. Nažky sú asi 3 mm dlhé s kosákovitým zobákom. Kalich je rozostúpený, z vonkajšej strany chlpatý.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané