11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Vodopád je ľadovcovým, tektonickým vodopádom s dvoma výraznými stupňami. Kmeťov vodopád.

Nadmorská výška: 1245 m.n.m.

Výška vodopádu: 80 m

Kmeťov vodopád je so svojimi 80 metrami najvyšším vodopádom Slovenska. Nachádza sa na západe Vysokých Tatier, ukrytý v smrekovom lese na západnej strane spodných svahov Kriváňa, v Kôprovej doline, tvorený Nefcerským potokom. Tento vodopád je ľadovcovým, tektonickým vodopádom s dvoma výraznými stupňami. Spadá z nadmorskej výšky 1245m.

Trasa

Východiskovými bodmi túry sú parkoviská v Podbanskom, alebo bývalá Važecká chata pri Troch studničkách. Z Podbanského to je príjemná a nenáročná túra po žltej, zelenej a nakoniec modrej turistickej značke, je dlhá zhruba 8,5 km s prevýšením približne 310 m a trvá 2 hod.15 min. Trasa z Podbanského je zároveň aj cyklotrasou, čo je tiež jeden zo spôsobov ako sa dostať k vodopádu. Z parkoviska pri bývalej Važeckej chate vedie trasa po červenej značke k horárni pri Troch studničkách a neskôr k rázcestiu s modrou značkou, s názvom Pod Bytom, je dlhá 7 km s prevýšením 230 m a samotný výstup trvá približne 2 hod. Na tejto trase je nutné prejsť kopček rozkladajúci sa medzi rázcestiami Nad Bytom a Pod Grúnikom. Ten je namáhavejší predovšetkým pri návrate od vodopádu po tejto trase.

Ďalšie možnosti ako sa dostať k vodopádu, sú: trasa zo Štrbského plesa, cez Popradské pleso, Hincové plesá a Vyšné Kôprovské sedlo a následne cez Hlinskú dolinu do Kôprovej doliny (26 km s prevýšením okolo 1500 m) alebo trasa cez Tichú dolinu z Podbanského, cez Liptovský košiar, Sedlo Závory a následne Kobylou dolinou do Kôprovej doliny, potom k vodopádu a následne späť do Podbanského (30 km). Obe trasy sú však pre skúsenejších turistov.

Link

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané