11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

V SR sa ako pôvodná vyskytuje len v najteplejších pahorkatinách v okolí Štúrova a Komárna. Mandľa nízka.

Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Rastie na výslnných, krovinatých stráňach, medziach a viniciach, na minerálne bohatých pôdach. V SR sa ako pôvodná vyskytuje len v najteplejších pahorkatinách v okolí Štúrova a Komárna. Je to eurázijský druh, pôvodom zo západnej Ázie a severnej Afriky.

Popis

Ker, častejšie strom, rastúci do výšky 6 – 8 m. Konáre sú lesklé, striebristo sivej farby. Listy sú opadavé, krátko stopkaté, podlhovasto kopijovité, vrúbkovane pílkovité, holé. Kvety sa rozvíjajú pred vyrašením listov. Rastú po dvoch na brachyblastoch (skrátených konárikoch). Kvetná čiaška je zvonkovitá, kalich na okraji plstnatý. Korun­né lupienky sú ružové, neskôr blednúce, 20 mm dlhé. Kvitnú od polovice marca do konca apríla. Oplodie je sivozelené, plstnaté, kožovité. Plodom je kôstkovica, oválne podlhovastá, 35 – 60 mm veľká, ploská. Semeno je oválne zašpicatené s hnedou, vráskavou šupkou.

Použitie

Sladké mandle sa používajú ako lahôdka. Terapeutické uplatnenie vo forme expektoračnej emulzie je obmed­zené. Priemyselne sa používa olej získavaný iba z horkých mandlí, pričom vý­lisky sa macerujú s vodou, aby prebehla hydrolýza amygdalínu. Mandľový olej sa liečebne používa najmä v kozmetike, patrí medzi najdrahšie oleje. Destiláciou s vodou sa získava horkomandľová silica (obsahuje približne 80% benzaldehydu a 2 – 4% kyanovodíka). Silica zbavená kyanovodíka sa používa ako aromatikum do potravinárskych a kozmetických prípravkov. Vodný destilát s neoddeľovanou silicou je horkomandľová voda – Amygdalae amarae aqua. Z tvrdého dreva sa vyrábajú kvalitné dýhy. Ako lahôdka sa používajú mandle s osemením (hnedé) alebo ošúpané, čím sa dosiahne zvýraznenie chuti. Konzumujú sa surové, tepelne spracované pražením alebo vo forme mlieka, tzv. Sirop d’Orgeat.

Toxicita

Sladké mandle nie sú toxické. V prípade nadmernej konzumácie môžu pôsobiť mierne preháňavo (laxatívne). Horké mandle sú toxické. Jedna horká mandľa obsahuje približne 1 mg kyanovodíka. Smrteľnou dávkou pre dieťa môže byť už 5 horkých mandlí, pre dospelého človeka desaťnásobné množstvo (50 –  60 kusov).

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané