11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Unikátny prírodný výtvor. Kamenné more Vyhne.

Kamenné more je prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza neďaleko obce Vyhne, na úpätí vrchu Kamenná. Územie bolo vyhlásené v roku 1923 na rozlohe 13,30 hektárov. Návštevu tejto prírodnej zaujímavosti si nenechajú ujsť ani návštevníci neďalekých kúpeľov v Sklených Tepliciach.

Predmetom ochrany je najmä samotné kamenné more tvorené ryolitom, pretože sa jedná o najväčšie kamenné more vo vulkanickej časti Karpát. Unikátny prírodný výtvor je predovšetkým významný z hľadiska geologického a zoologického. Z hľadiska zoologického je významnou lokalitou chránených a zriedkavých druhov živočíchov, najmä plazov ako napr. jašterica múrová. Rastlinstvu sa darí v skalnej suti zle avšak niektoré druhy možno považovať za ojedinelé. Sú to hlavne niektoré druhy lišajníkov a machov, či pionierskych rastlín, ktoré si našli svoje miesto aj na ploche, kde majú minimálnu výživu. Kamenné more vo Vyhniach je tiež súčasťou náučného chodníka A. Kmeťa.

Náučný chodník A. Kmeťa

Celoročne prístupný náučný chodník Andreja Kmeťa bol vybudovaný v roku 1997. Na trase sa nachádza 8 informačných panelov, ktoré návštevníkov informujú o vzniku Vyhnianskeho travertínu, o minerálnom prameni Vyhnianka či Margosciho vile, ktorá pochádza z roku 1912. Náučný chodník Andreja Kmeťa vedie od Vyhnianskeho travertínu okolo Margocsiho vily, cez sídlisko Dolinky po štátnej ceste a okolo objektov Lesnej správy až ku Kamennému moru.

Ako vzniká kamenné more?

Kamenné more, nazývané aj skalné more či balvanové more, vzniká ako plošná akumulácia rôzne veľkých kameňov na svahoch alebo na úbočiach horských hrebeňov. Vzniká zrútením blokov hornín na svahu pri zemetrasení či tektonickej aktivite. O ďalšie sa postará gravitácia. Najväčšie bloky sa nachádzajú pri úpätí svahu, menšie ďalej.

Ďalšie kamenné moria

Na Slovensku môžeme nájsť niekoľko kamenných morí. Pod hradom Šomoška sa nachádza kamenné more, ktoré vzniklo mrazovým zvetrávaním a je tvorené menšími blokmi bazaltu. Ďalším známym kamenným morom na Slovensku je Selecké kamenné more na území obce Selce, neďaleko Trenčína. Kamenné more v Selciach je tvorené zvetranými blokmi kremencov lúžňanského súvrstvia. Spomenúť môžeme aj andezitové kamenné more v katastrálnom území obce Malá Lehota. Prístup k nemu je po Náučnom chodníku Vojšín, ktorý začína v osade Stará huta (časť Novej Bane).

Link

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané