28.3 C
Bratislava
pondelok, 22 júla, 2024
spot_img

Relatívne dobrý skokan. Ropucha zelená.

Trieda : Amphibia/obojživelníky

Rad : Anura/žaby

Čeľaď : Bufonidae/ropuchovité

Popis

Vo všeobecnosti patrí medzi ropuchy strednej veľkosti s dĺžkou tela priemerne 5-7 cm , maximálne 8 cm. Telo je robustné a výrazne bradavičnaté. Celý chrbát je pokrytý poliami zelenej farby pretkávanými a ohraničenými svetlo sivým až sivookrovým podkladom. Medzi týmito škvrnami môžeme nájsť červené drobné bradavičky. Brucho je belavé, niekedy aj jemne škvrnité. Parotídy (jedové žľazy za očami) sú výrazné , zlatozelené oči majú vodorovnú štrbinovú zorničku. Na rozdiel od ropuchy bradavičnatej sú relatívne dobrými skokan.

Výskyt a rozšírenie

Ide o suchozemskú žabu s aktivitou vo večerných a nočných hodinách, obývajúcu temer všetky druhy biotopov od strednej Európy až po strednú Áziu. Vyhľadáva najmä piesočnaté, lesostepné prostredie v nížinách do 500 m. n. m. , ale môžeme ju nájsť aj v horských oblastiach s podobným ekosystémom, alebo v okolí či priamo v mestských aglomeráciách. K rozmnožovaniu využíva okrem stabilných aj dočasné vodné plochy a dokáže sa dobre adaptovať na nové prostredie. Geograficky sa vyskytuje v strednej a východnej Európe a zasahuje až do strednej Ázie. Južne ju môžeme nájsť aj na stredomorských ostrovoch a na severe Afriky.

Vývoj

Zimu prečkáva v zemi, v prirodzených úkrytoch. Prebúdza sa v marci. Rozmnožovanie prebieha od konca marca do augusta, kedy kladie vajíčka najradšej do plytkých prehriatych vôd. Samičky vtedy nakladú okolo 5000 niekedy až okolo 10000 vajíčok v šnúrach do 7 m dlhých. Metamorfóza prebieha v období od mája do augusta. Potom ihneď opúšťajú vodu. Pohlavnú dospelosť dosahujú ako 3-4 ročné, a dožívajú sa 7 – 10 rokov.

Potrava

Ropucha zelená sa živí mravcami, chrobákmi, slimákmi, mnohonôžkami, pavúkmi a stonôžkami.

Ochrana

Jedná sa síce o prispôsobivý druh žaby, ale nedokáže odolávať silnej chemizácii prostredia a samozrejme hroziacej ochrane poľnohospodárskych plodín pesticídmi. Zároveň nesmieme zabúdať na globálne otepľovanie a to že dočasné vodné plochy pri silnom výpare môžu miznúť rýchlejšie, než nové potomstvo prejde metamorfózou. Je zaradená medzi ohrozené – chránené druhy.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané