11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Pôvodná rastlina Európy. Horec Clusiov.

Alpínska bylina horec Cluisov je pôvodnou rastlinou Európy.

Horec Clusiov (Gentiana clusii) alebo horcokvet Clusiov (Ciminalis clusii) je z čeľade horcovité (Gencianaceae). Na Slovensku sa vyskytuje v Malej a Veľkej Fatre, Chočských vrchoch, Západných, Nízkych a Belianskych Tatrách a v Slovenskom a Muránskom krase. Na Slovensku je bylina hore Cluisov zákonom chránená.

Horec Cluisov je trváca bylina s krátkym a nerozvetveným podzemkom. Dorastá do výšky 5-10 cm. Zo stredu listovej ružice vyrastá krátka byľ, asi 1 cm dlhá a po odkvitnutí sa predlžuje do 10tich cm. Byľ je zakončená nápadným vzpriameným kvetom zvončekového tvaru. Kvet je veľký 5-6 cm. Kvety sú sýto tmavomodré, zvnútra zeleno škvrnité. Bylina má prízemné kopijovité, drsné listy. Na byli sú menšie kopijovité protistojné lístky. Kvitnúť začína v júly.

Bylina rastie na vápencových, humóznych skalách, na skalných terasách a kamenistých holiach, v skalných štrbinách a sutinách, na horských lúkach v subalpínskom pásme. Horec žije v symbióze s hubami, ktoré rastú na jej podzemných orgánoch. Z nich bylina čerpá vlahu a živiny.

Neodporúča sa bylinu premiestňovať z pôvodného prostredia. Pri vykorenení sa narušia jemné hubové vlákna a rastlina uhynie. Pre pestovanie v záhrade sú vhodné rôzne kultivary tejto byliny.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané