Dunaj je druhá najdlhšia európska rieka a najdlhšia rieka v Európskej únii. V meste Donaueschingen vzniká sútokom zdrojníc Breg a Brigach prameniacich vo Schwarzwalde (Nemecko), preteká južným Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom, Maďarskom, Srbskom, potom tvorí po mnoho desiatok kilometrov rumunsko-bulharskú hranicu a ústi deltou do Čierneho mora na hraniciach medzi Rumunskom a Ukrajinou, pričom pri ukrajinskom meste Reni hraničí s teritóriom Moldavska.
História rieky
Starí Rimania poznali rieku, ktorá z veľkej časti tvorila severnú hranicu ich impéria, pod latinským názvom Danubius. Podľa legendy vyslal rímsky vojvodca svojich vojakov hľadať prameň rieky. Tí na úpätí Čierneho lesa narazili na silný minerálny prameň (v miestach, kde dnes leží mesto Donaueschingen), ktorý tu síce do rieky vyviera, ale nie je jej počiatkom. Vojakom sa podľa povesti nechcelo predierať čiernymi lesmi ku skutočnému prameňu a označili toto miesto za prameň Dunaja. Toto pojatie sa vžilo a dodnes nesie rieka svoje meno až od mesta Donaueschingen, kde je žriedlo obstavané ako jej symbolický prameň. V skutočnosti vzniká Dunaj sútokom potokov Breg a Brigach, ktoré sa tiež stretávajú na území mesta.
Najvýznamnejšie chránené oblasti na rieke Dunaj
- Prírodný park Obere Donau – Nemecko
- Donauauwald Neuburg pri meste Ingolstadt – Nemecko
- Národný park Donau-Auen – Rakúsko
- Chránená krajinná oblasť Záhorie – Slovensko
- Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy – Slovensko
- Národný park Duna-Ipoly – Maďarsko
- Národný park Duna-Dráva – Maďarsko
- Prírodná rezervácia Gornje Podunavlje – Srbsko
- Prírodný park Kopački rit – Chorvátsko
- Národný park Djerdap – Rumunsko
- Prírodný park Persina – Bulharsko
- Prírodný park Rusenski Lom – Bulharsko
- Chránené miesto Kalimok-Brushlen – Bulharsko
- Prírodná rezervácia Srebarna – Bulharsko
- Prírodná rezervácia Delta Dunaja – Rumunsko
Zaujímavosti pri rieke
Devín – Zrúcanina hradu na vysokom brale nad sútokom Moravy s Dunajom, kedysi rímska pevnosť, symbol slovenského národného uvedomenia (národná kultúrna pamiatka)
Bratislava – Hlavné mesto Slovenska, sídlo najvyšších slovenských orgánov, významné hospodárske, priemyselné a kultúrne centrum s početnými architektonickými pamiatkami; historické jadro tvorí mestskú pamiatkovú rezerváciu, obnovený hrad (národná kultúrna pamiatka; významný prístav, východisko do Malých Karpát
Vodné dielo Gabčíkovo – začína pod Bratislavou pri Hrušovskej zdrži, areál vodných športov Čuňovo
Komárno – okresné mesto s početnými stavebnými pamiatkami, významný prístav s veľkými lodenicami, cestný hraničný prechod do Maďarska, pevnosť zo 16. stor. (národná kultúrna pamiatka), barokové domy s klasicistickou úpravou, barokový pravoslávny kostol a klasicistická stavba typu rotundy, múzeum.