28.3 C
Bratislava
pondelok, 22 júla, 2024
spot_img

Najdlhší súvislý úsek cyklomagistrály: Vážska cyklomagistrála.

Farba: červená

Evidenčné číslo: 002

Dĺžka (km): 166

Prevýšenie: 170/380 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)

Náročnosť / Určenie: REKREA (ľahké) – MTB TRASY

Povrch: asfalt, spevnená cesta

Trasa

Najdlhší súvislý úsek Vážskej cyklomagistrály je vyznačený z Hlohovca až do Strečna s dĺžkou viac ako 166 km.

Tento úsek Vážskej cyklomagistrály sa v súčasnosti začína v meste Hlohovec (Šulekovo) a popri Vážskom kanáli prechádza až k hati Drahovce. Následne okolo Sĺňavy vedie po cyklochodníkoch, ktoré cyklistov bezpečne prevedú i centrom mesta Piešťany. Z Piešťan trasa pokračuje do obce Horná Streda, kde už vchádza do Trenčianskeho kraja. Pokračuje cez železný most ponad Biskupický kanál na sever. Trasa ďalej pokračuje po ľavom brehu Biskupického kanálu po vynovenom povrchu hrádze až do Nového mesta nad Váhom. Trasa z Nového mesta nad Váhom pokračuje po vybudovanej asfaltovej hrádzi až do Trenčína.

V meste Trenčín Vážska cyklomagistrála pokračuje po železničnom moste na druhý breh rieky Váh a po hrádzi obchádza miestnu časť Zamarovce. Po nej stúpa až ku kostolu a kalvárii na Skalke. Po krátkom zjazde trasa prechádza popod kláštor na Skalke. Od kláštora pokračuje cez obec Skalka nad Váhom a prichádza do Nemšovej. Z Nemšovej Vážska cyklomagistrála pokračuje cez obce Bolešov, Borčice a Kameničany, za ktorými sa nachádza odbočka ku vzácnemu kostolíku Pomínovec. Ďalej sa trasa dostáva do obce Pruské priamo na zrekonštruované námestie, ktorému dominuje kostol. Tu sa nachádza i križovatka so žltou cykloturistickou trasou č. 8307, ktorá smeruje k Vršatským bradlám. Magistrála ďalej pokračuje i naďalej po ceste č. II/507 cez Horovce do Lednických Rovní. Z Lednických Rovní už trasa pokračuje do mesta Púchov, kde však na jeho začiatku pri kruhovom objazde trasa prechádza na hrádzu a popod diaľničný privádzač odkloní cyklistov mimo mesto. Po hrádzi trasa pokračuje až za dedinu Nimnica, kde sa opäť napája na cestu č. II/507 a prichádza do Nimnických kúpeľov a pokračuje okolo vodnej nádrže Nosice a míňame obec Udiča a prichádzame do Orlového.

Následne popri Považskej Bystrici sa dostáva trasa až do Považského Podhradia. Z Považského Podhradia pokračuje magistrála popri obciach Sebešťanová a Podvažie až k obci Mikšová, kde trasa vstupuje do Žilinského kraja. Po ceste II/507 magistrála prichádza až na začiatok mesta Bytča, kde odbáča doľava a prechádza uličkami mesta až k lávke ponad Hričovský kanál, prekrižuje cestu I/18, kde treba zvýšiť opatrnosť. Následne je trasa vedená po miestnej komunikácii popri kanáli až do obce Kotešová, kde vychádza na cestu č. II/583. Zároveň sa tu nachádza križovatka s Kysuckou magistrálou, ktorá tu začína. Po ceste pokračuje obcami Oblazov, Svederník, Marček, Divinka až do Žiliny, kde v miestnej časti Považský Chlmec odbáča doprava k Budatínskemu zámku. Pri zámku sa nachádza Budatínsky cyklopoludník a zároveň tu začína modrá cykloturistická trasa č. 2403. Vážska cyklomagistrála ďalej prechádza Budatínskym parkom, cez park je však potrebné bicykel pretlačiť, nakoľko je tam zakázané bicyklovanie. Po prechádzke parkom, ktorý prešiel revitalizáciou trasa pokračuje po šotolinovej ceste pri rieke Váh až k vodnému dielu Žilina. Vážska cyklomagistrála pokračuje po hrádzach okolo VD Žilina spoločne s modrou cykloturistickou trasou č. 2427. Spoločne sú vedené najprv po asfaltovej ceste, ktorá sa neskôr zmení na spevnenú štrkovú cestu. Po nej prichádzajú obe trasy až do obce Strečno, kde Vážska cyklomagistrála končí na križovatke viacerých cykloturistických trás, ktoré sa tu stretajú.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané