11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Na každú chorobu vyrástla bylina.

Byliny sú stáročiami vyhľadávanými rastlinami v každej kultúre. Dodnes sú obľúbené čaje, tinktúry a výťažky z liečivých bylín.

Bylina je rastová forma rastlín so zelenou a šťavnatou stonkou. Byliny nemajú zvyčajne výrazné kvety. Kvet sa skladá z kalíška, ktorý chráni kvetný púčik, z korunných lupienkov, ktoré sú väčšie a farebné aby boli lákavé pre opeľujúci hmyz a motýle. Samčie bunky sa nachádzajú v peľových zrnkách, ktoré sú uložené v peľniciach. Samičie bunky sa nachádzajú vo vajíčkach, uložených v dutine semenníka. Aby sa vytvorilo semeno, je nutné aby samčia bunka z peľového zrnka oplodnila samičiu bunku vo vajíčku. Peľ sa musí preniesť z peľníc na samičiu bliznu. Peľ je drobný a ľahký a vietor ho prenáša z kvetu na kvet. Byliny sa vyznačujú výraznou chuťou a vôňou.

Byliny delíme na :

  • Annuelly  sú jednoročné byliny, ktoré rastú, kvitnú a tvoria semená v jednom roku. Tzv. letničky v pribehu jedného roka vyrastú zo semena dospelé rastliny, odkvitnú, vytvoria plody a uhynú.
  • Bieny sú dvojročné byliny, ktoré v prvom roku vytvoria iba koreň. Kvitnú a majú plody až nasledujúci rok a uhynú.
  • Pereny sú trvalky, žijú dlhšie. Kvety a plody vytvárajú viackrát za život. Môžu rásť dlhšie pretože si ukladajú zásoby živín do zhrubnutých koreňov, podzemkov alebo cibúľ.
  • Efeméry sú rastliny s veľmi krátkym životným cyklom.

Jedovaté aj liečivé byliny voľne rastú v našej prírode. Ľudia si často zakladajú domáce bylinkové záhrady, z ktorých využívajú byliny pri príprave jedál a pripravujú domáce liečivé produkty.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané