20.6 C
Bratislava
štvrtok, 20 júna, 2024
spot_img

Môžu byť biele, hnedé, čierne, sivé, ryšavé, pieskové alebo strakaté. Králik domáci.

Králik domáci je domestikovaná forma európskeho králika divého (Oryctolagus cuniculus). Chová sa ako úžitkové zviera na mäso a kožušinu alebo ako domáci spoločník. Králiky sa na rozdiel od zajacov rodia bez kožušiny a so zlepenými očami. Zatiaľ čo malé zajace vychádzajú z brlohu už ako 2 až 3 dňové, králiky ostávajú až 2 týždne v nore. Sfarbenie králika je veľmi rozmanité. Môžu byť biele, hnedé, čierne, sivé, ryšavé, pieskové alebo strakaté.

Niektoré plemená králikov, najmä tých výstavných, sú veľmi cenné. Známym druhom je veľký anglický strakáč. Na chrbte má charakteristickú čiernobielu kresbu a na ľavom líci má okrúhlu čiernu škvrnku.

Králiky sa podľa veľkosti rozdeľujú na minikráliky, malé plemená, stredné plemená a veľké alebo obrie plemená. Minikráliky sú vhodné aj na bytový chov, kde sú obľúbeným spoločníkom najmä u malých detí, zatiaľ čo obrie plemená sa chovajú výlučne pre mäso a kožušinu, možno ich pomerne ľahko chovať v domácich chovoch. Biele králičie mäso obsahuje v porovnaní s ostatnými domácimi zvieratami najmenej cholesterolu. Králiky sú veľmi plodné, samice môžu rodiť 4 – 6 krát do roka, preto sa odporúča držať samčeka a samičku oddelene. Ich typickou potravou je seno, jadrové krmivo, zelené krmivo, zelenina, ovocie, vetvičky na ohrýzanie.

Popis králika domáceho

Váži  približne 3-5 kg. Telo je valcovitého tvaru. Na hlave má oči, pysk, hmatové fúzy a na vrchole hlavy má 15 cm dlhšie uši. Králik má štyri končatiny. Predné a zadné. Predné má kratšie a zadné ma dlhšie. Slúžia mu na odraz k skákaniu. Jeho telo je pokryté srsťou, ktorá máva rôznu farbu.

Bežne sa dožívajú  5 až 10 rokov. Ale mnohé zomierajú omnoho mladšie na mor – prenosnú infekčnú chorobu šíriacu sa povetrím, schopnú rýchlo usmrtiť veľké populácie králikov naraz. Proti moru sa dá očkovať, no očkovanie nie je veľmi spoľahlivé, lebo každý rok vznikajú nové typy moru, na ktoré už staré očkovacie protilátky nestačia.

Králičia koža má všestranné použitie a  stala sa základnou surovinou pre kožušnícky a klobučnícky priemysel.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané