11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Malá turistickú atrakcia, o ktorej však okrem miestnych temer nik nevie. Jaskyňa Brloh.

V lesoch Strážovských vrchov, južne od obce Nitrica (okres Prievidza), leží jedna z najmenej známych jaskýň na Slovensku, jaskyňa Brloh. Ako napovedá i sám názov, v minulosti šlo o dúpä rôznych, neraz nebezpečných tvorov, napríklad jaskynného medveďa. V súčasnosti táto jaskyňa vyhlásená i za prírodnú pamiatku predstavuje malú turistickú atrakciu, o ktorej však okrem miestnych temer nik nevie. Jaskyňa Brloh je dlhá iba asi 6 m a krasovú výzdobu v nej nenájdeme. Pred vstupom do Brlohu sa nachádza informačná tabuľa s niekoľkými základnými údajmi.

Jej priestory sa skladajú z menšej siene a prudko stúpajúcej bočnej chodby, čím dosahujú celkovú dĺžku 16 metrov. Steny a strop jaskyne sú bez kvapľovej výzdoby a nesú znaky po mrazovom zvetrávaní. V blízkosti vchodu sa nachádzajú zaujímavé škrapy.

Prístup k jaskyni

Turistov privedie k jaskyni pomerne spoľahlivo vyznačený turisticko-náučný chodník Nitrica. Jeho začiatok i koniec je situovaný v centre rovnomennej obce. Chodník má jedenásť stanovíšť a mapuje širšie okolie, živú i neživú prírodu, kultúru a históriu Nitrice. Jeho základné parametre (dĺžka: 7 km, prevýšenie: 175 m) naznačujú, že chodník môže byť príjemným poznávacím zážitkom pre celú rodinu a turistov všetkých vekových kategórií. Jaskyňa Brloh sa nachádza pri piatom zastavení náučného chodníka a vedie k nej významová odbočka. Dnes je jaskyňa útočiskom a zimoviskom pre viacero druhov netopierov.

            Jaskyňa je verejnosti voľne prístupná. To znamená, že turisti do nej môžu bez problémov na vlastnú zodpovednosť vstúpiť a prezrieť si jej priestory. Mali by sa však správať zodpovedne, ničoho sa nedotýkať a pamätať na to, že ide o jedinečnú prírodnú pamiatku, ktorá zdobí pohorie Drieňov.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané