11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Liečivé rastliny, divo rastúca alebo pestovaná rastlina, ktorá je používaná na liečenie.

Čo je liečivá rastlina?

Liečivá rastlina je divo rastúca alebo pestovaná rastlina, ktorá obsahuje v koreňoch, listoch, kvetoch rôzne fyziologicky účinné látky, ktoré sú používané na liečenie. Mnohé liečivé rastliny sú jedovaté, ak sa použijú vo vyššej koncentrácii. Liečivé rastliny reprezentujú tie druhy rastlín, ktoré sa dajú priamo alebo nepriamo aplikovať vo forme tuhej, polotuhej, tekutej alebo plynnej v humánnej a veterinárnej medicíne, prípadne sa môžu používať ako suroviny na výrobu liečiv a liečivých prípravkov, čiže liekov. Podľa účinku sú vhodné na prípravu čajov, nálevov, odvarov, obkladov alebo na výplachy.

Najznámejšie liečivé rastliny

Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Celá rastlina je jedlá a liečivá, špecifická svojou mierne horkastou chuťou. Má priaznivé účinky pri zápaloch močových ciest, obličkových kameňoch, zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče, má krv čistiace účinky, tým pomáha pri dne a reumatizme. Pôsobí močopudne, podporuje tvorbu žlče a žalúdočných štiav, reguluje a urýchľuje trávenie. Zlepšuje činnosti pankreasu, pomáha pri liečbe cukrovky.

Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Medovka má všestranné liečivé účinky a využitie, no najznámejšia je jej schopnosť pomáhať pri menštruačných bolestiach, nadúvaní, búšení srdca a vysokom krvnom tlaku. Medovkový čaj je však veľký pomocník aj pri psychických ťažkostiach. Upokojuje, zmierňuje časté zmeny nálad a pomáha zaspať, preto sa odporúča vypiť šálku čaju z medovky hodinu pred spaním.

Šalvia lekárska (Salvia officinalis)

Látky obsiahnuté v šalvii lekárskej podporujú zdravé fungovanie dýchacích ciest, prirodzenú obranyschopnosť aj trávenie. Šalvia zmierňuje nadmerné potenie a vnútorne sa používa k harmonizácii hormonálnej rovnováhy u žien v prechode a v období pred menštruáciou. Podporuje hojivé procesy kože, slizníc a ich obranyschopnosť.

Mäta pieporná (Mentha × piperita)

Bežne sa éterické oleje mäty používajú najmä na tráviace problémy, zmiernenie kašľa, prechladnutia, liečbu ústnych dutín (zmiernenie zápalu), menštruačných symptómov (uvoľnenie svalov), zmiernenie bolesti, bolesti hlavy a na kožné problémy.

Skoro každá rastlina má v sebe potenciál liečivosti. Aby mohla byť považovaná za liečivú musí spĺňať určité atribúty ako sú: predchádzať vzniku ochorenia, zmierniť priebeh ochorenia a vzniknutú chorobu liečiť.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané