11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Kto sa rozhodne nájsť ich… Vojtovské minerálne pramene.

Vojtovské minerálne pramene sú pomenované podľa svojho miesta výskytu. Všetky sú na severnom svahu Vojtovského kopca, ktorý uzatvára z južnej strany hranicu mesta nad údolím nazývaným Rieka. Prvý prameň – Vajcovka je neďaleko (asi štvrť hodiny chôdze) od konečnej autobusovej zastávky MHD smer Vojty. Doteraz nebol vyhlásený za chránený, ale je v dobrej opatere. Dostaneme sa k nemu, keď prejdeme 300 metrov po ceste smerom k lesu, kde uvidíme lávku ponad potok. Po nej prejdeme do lesa, kade vedie chodník k studničke (cca 200 m chôdze).

Hlavný vojtovský minerálny prameň, nazývaný aj „slaná voda“, je druhý v poradí, ale len podľa vzdialenosti od východiska z osady Vojty. Nachádza sa v údolí potoka Rieka, asi 1,2 kilometra od konečnej autobusovej zastávky MHD smerom na Vojty. Od roku 1973 je vyhlásený za prírodnú pamiatku. Je to prírodný prameň sódno-uhličitanovej vody. Z prameňa pravidelne prebubláva metán. Podľa odborníkov jeho vysoká čistota poukazuje na hĺbkovú súvislosť s uhoľnými ložiskami. Na po vrch sa dostáva systémom zlomov, pričom vytláča i minerálnu vodu. Prameň je upravený, okrem striešky nad ním sú vedľa aj štyri lavičky upravené do štvorca vnútri s ohniskom. Ponuka na posedenie v príjemnom prostredí. Neďaleko na stĺpiku je aj informácia o prameni. Dostaneme sa k nemu po ceste smerom vpravo do lesa, stále po pravej strane (smerom od prameňa) spomenutého potoka v blízkosti domov na hornom konci osady. Za povšimnutie stojí pohľad do studničky prameňa, na ktorom vidno, že z vody vybubláva plyn – metán.

Tretí prameň na Vojtovskom vrchu je najmenej známy. Je to tiež vajcovka. Záujem dostať sa k nemu môžu mať len hľadači kuriozít. Kto sa rozhodne nájsť ho, odporúčame mu vydať sa od vyššie spomenutého prameňa „slanej vody“ rovno hore do vrchu po lesnom chodníku. Asi po štvrť hodine dôjdete do pľacu U Burdy, kde už nežije žiaden pôvodný obyvateľ, zato sú tam pekne chalupársky upravené drevenice. Od pľacu treba prejsť vľavo lesnou cestou až k pľacu U Repáka, asi 200 m od neho v toku najbližšieho (Repáckeho) potoka vyviera z kamenného podložia v jeho toku tretí prameň Vajcovka. Prameň je upravený, ktosi ho v minulosti pekne obmuroval kameňmi. Výver minerálnej vody – vajcovky sa nachádza aj v Horelici nad osadou U Klimka pri chodníku, ktorý vedie po ľavej strane Klimkovho potoka. Výver je asi 300 m od viaduktu do tunela.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané