11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Jedna z najmenších chránených oblastí: Čachtické Karpaty.

Na najsevernejšom výbežku Malých Karpát sa rozprestierajú hrebene Čachtických Karpát s bohatou históriu a turistickými príležitosťami.

Čachtické Karpaty ležia v okrese Nové Mesto nad Váhom, medzi Prašníkom na juhu a Bzincami pod Javorinou na severe. Čachtické Karpaty sú súčasťou CHKO Malé Karpaty a pokrývajú územie katastrov obcí Čachtice, Častkovce, Hrachovište, Krajné, Podolie a Višňové. Hrebeň Čachtických Karpát lemuje z východu Podunajská nížina a zo západu Myjavská pahorkatina. Pohorie je nižšie a veľmi úzke.

Geologickú stavbu územia tvoria mezozoické horniny, prevažne svetlý vápenec s polohami dolomitov alebo samotne dolomity. Časť územia je tvorená pieskovcami a zlepencami. Na dolomitickom podklade vznikli plytké pôdy, ktoré sú náchylné k erózií. Najrozšírenejším pôdnym typom je rendzina. Územie má čiastočne krasový charakter. Najvyšším bodom sú 588 m n. m. vysoké Salášky. V centre Čachtických Karpát sa nachádza Čachtický kras. Celou oblasťou preteká riečka Jablonka, ktorá túto oblasť člení na dve časti. Na okrajoch pohoria je niekoľko vápencových lomov.

Súčasťou Čachtických Karpát sú štyri chránené územia:

  • Čachtická jaskyňa,
  • Čachtický hradný vrch,
  • Málová,
  • Plešivec.

Jedna z najmenších chránených oblastí, rozprestiera sa na 710,516 hektároch, je atraktívna najmä v centrálnej časti. V Čachtickom krase je možné vidieť prírodné zaujímavosti a na jednom z brál sa vypína legendárny Čachtický hrad, ku ktorému vedie turistický chodník.

Kód územia: SKUEV0103

GPS: 48.724087, 17.761747

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané