11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Je zároveň liečivou a v minulosti farbiarskou rastlinou. Lekno biele .

Čeľaď – leknovité (Nymphaeaceae)

Vzhľadom na efektné veľké kvety plávajúce na hladine je druh rozšírený pri pestovaní, najmä v podobe farebne kvitnúcich obmien. Je zároveň liečivou a v minulosti farbiarskou rastlinou. V mnohých krajinách vrátane Slovenska bol druh zahrnutý pod právnu ochranu z dôvodu ohrozenia miest jeho prirodzeného výskytu.

Rastie v stojatých alebo mierne tečúcich vodách. Podzemok má v bahnitom dne, z ktorého vyrastajú dlhé stopky listov a stonka. Listy a kvet plávajú na hladine občas sa pri preťažení môžu potopiť ale potom znova vyjdú na hladinu.

Popis

Listy sú okrúhle pri základni ostro zastrihnuté. Sú zelenej farby, po okrajoch červenkasté, stopky majú dĺžku až 3 m. Listy sú najskôr skrútené pod hladinou v tvare trubičiek, po vyvinutí sa rozprestrú na hladine.

Kvet s priemerom 10 – 20 cm je obojpohlavný. Má 4 kališné, až 30 okvetných lístkov a vyše 100 zlatožltých tyčiniek bohatých na peľ. Kvitne od júna do augusta, v priemere dva až sedem dní. Po opelení sa byľ špirálovite skrúca a pod hladinou sa vyvíja nafúknutá tobolka podobná makovici, ktorá je výborne prispôsobená na šírenie semien vo vode. Prezimováva iba podzemok.

Pestovanie lekna si vyžaduje väčšiu hĺbku vody a slnečnú hladinu, preto je vhodné iba do nádrží s hĺbkou medzi 70 – 150 cm.

Zber a použitie

Zber je možný len na umelo založených výsadbách. Materiál sa dôkladne očistí, zbaví sa koreňov a zelených častí, olúpe sa a konzumuje sa čerstvý alebo sušený. Droga chutí sťahujúco a často páchne vodou. Obsahuje málo preskúmané alkaloidy (napr. nufarín a nufaridín) a glykozid nymfazín. Nufaridín sa skúma ako prostriedok s protinádorovým účinkom. Účinné látky utlmujú pohlavný pud a tl­mia sexuálnu podráždenosť. Droga je súčasťou niektorých vyrábaných anafrodiziak. Odvar pôsobí proti hnačkám a utišuje krvácanie.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané