11.7 C
Bratislava
sobota, 18 mája, 2024
spot_img

Od roku 1965 patrí k chráneným druhom. Vidlochvost feniklový.

K najrozšírenejším druhom motýľov na Slovensku patrí Vidlochvost feniklový. Od roku 1965 patrí k chráneným druhom.

Vidlochvost feniklový (Papilio machaon ) je motýľ z čeľade vidlochvostovité (Papilionidae).

Charakteristické pre tento druh motýľov je sfarbenie krídel. Základnou farbou je jasná žltá. Na predných krídlach je čierna sieťovitá kresba s čiernym lemom, v ktorom sú umiestnené žlté polmesiačiky. Na zadných krídlach je rovnako čierny lem a majú modrastý nádych. Na okraji zadného krídla je čierna ostroha.  Na okraji zadných krídel je tehlovo červená, okrúhla škvrna. Rozpätie krídel je od 5,5 cm po cca 8 cm. Jedinci jarnej generácie sú menší a zvyčajne tmavšie sfarbení, jedinci letnej generácie sú väčší a svetlejší.

Vývojové štádia vidlochvosta feniklového :

  •  Samička kladie vajíčka na rastliny, napr. na mrkvu, fenikel, kôpor.
  • Vyliahnuté húsenice sa potom živia listami týchto rastlín, ale aj ich kvetmi a plodmi. Húsenica je zelená s čiernymi pásikmi na každom telovom článku. Za hlavou má tzv. osmeterium, ktoré pri podráždení vylučuje špecifický zápach.
  • Dospelá húsenica sa zakuklí do zelenej alebo hnedej hranatej kukly. Kukla je pripevnená k podkladu tzv. opaskom, hlavou smerom nadol. V našom pásme trvá štádium zakuklenia 2 až 3 týždne.
  • Z kukly sa vyvinie dospelý motýľ .Na Slovensku má vidlochvost feniklový obvykle 2 generácie v roku. Vplyvom teplého počasia ich môže byť viac.
  • Kukly poslednej generácie prezimujú.

Prirodzeným prostredím vidlochvosta feniklového sú lúky a okraje viníc aj horské lúky. Vyskytuje sa v nížinách aj v horských oblastiach, najmä zmiešaných lesov. Vidieť ho môžeme na rúbaniskách, poliach, v záhradách, v meste , pri cestách.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané