4.2 C
Bratislava
utorok, 23 apríla, 2024
spot_img

V symbióze s človekom: Veverica stromová.

Jedným z malá hlodavcov, ktoré žijú s človekom v symbióze je veverička. Nájdeme ju vo všetkých oblastiach na Slovensku.

Veverica stromová (Scirius vulgaris), poznáme ju aj ako vevericu obyčajnú alebo vevericu hrdzavú. Veverica je cicavec z rodu hlodavce, z čeľade vevericovité. Charakteristický pre vevericu je jej chrup, tvorený dvoma výraznými hryzákmi, očné zuby chýbajú.

Veverica stromová je menší živočích, váži od 230 do 480 gramov. Veverica je dlhá 20 až 27 cm. Výrazný je chvost, ktorý je takmer rovnako dlhý ako celé jej telo, má 15 až 20 cm. Na hlave sú umiestnené výrazne veľké oči a vztýčené uši so štetinami. Sfarbenie kožucha je sivé, červené, hnedé až čierne. Farba srsti sa líši od oblasti, kde veverica žije. V zime farba srsti bledne. Bruško má veverica vždy biele.

Stavbu tela a končatiny má veverica prispôsobené na skákanie a lezenie po stromoch. Na silných končatinách má dlhé prsty s pazúrmi. Pri pohybe jej pomáha chvost. Mohutný chvost slúži na udržiavanie rovnováhy, ako kormidlo aj ako padák, v noci sa ním zahrieva, pri dvorení ním máva.

Veverica stromová sa živí semenami ihličnatých stromov, bukvicami, žaluďmi, korienkami a výhonkami rastlín, hubami, hmyzom, vtáčími vajcami aj slimákmi. Potravu vždy chytá do predných labiek. Veverica nie je typický zimný spáč, preto si na zimu chystá zásobu potravy, ktorú ukrýva v zemi. Určitú časť zimy prespí, často sa však budí.

Vyskytuje sa v lesnatých oblastiach ihličnatých a listnatých lesoch, v nížinách aj horských polohách. Hniezdi v dutinách stromov. Ako úkryt využíva aj opustené vtáčie hniezda a búdky. Samice pre mláďatá pripravujú tzv.  pôrodné hniezdo, ktoré býva vystlané mäkkým materiálom. Veverica rodí dve až sedem mláďat, dva až trikrát do roka. Gravidita trvá 35 až 40 dní. Mláďatá sa rodia slepé. Po 60 dňoch sa osamostatňujú. Veverica sa dožíva päť až šesť rokov.

Veverica stromová je chráneným druhom európskeho významu.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané