4.2 C
Bratislava
utorok, 23 apríla, 2024
spot_img

Najväčšia voľne žijúca mačkovitá šelma. Rys ostrovid.

Najväčšia voľne žijúca mačkovitá šelma na Slovensku je rys ostrovid. Žije na 52,9 ⁒ nášho územia. V minulosti sa dostal na pokraj vyhubenia, v súčasnosti je chránený.

Rys ostrovid ( Lynx lynx ) patrí do čeľade mačkovité. Na Slovensku sa vyskytuje vo väčšine našich národných parkov. Pohybuje sa v nadmorských výškach 180 až 2 180 m n. m.

Charakteristickým znakom rysa ostrovida sú trojuholníkové špicaté uši s čiernymi chlpmi na ich koncoch a čierny koniec chvosta. Rys ostrovid je veľký 80 až 130 cm, vysoký je cca 70 cm. Samce vážia od 18 do 30 kg a samice majú hmotnosť 10 až 21 kg. Sfarbenie srsti je šedé so žltým až hrdzavým nádychom s hnedými až červenohnedými škvrnami. V zime majú rysy srsť dlhšiu a hustejšiu s menej výraznými škvrnami. Stredom chrbta sa tiahne tmavý pás. Brucho je zreteľne svetlejšie až biele. Má výborný zrak.

Rys je aktívny predovšetkým v noci. Výnimkou je obdobie ruje, kedy je aktívnejší aj cez deň. Samec je samotár. Iba v období párenia sa zdržuje pri samici. Ruja prebieha v od februára do marca. Gravidita samice trvá 10 týždňov. Od mája do júna samica rodí naraz 2 až 4 mláďatá. Mláďatá sú po narodení slepé. Vidieť začínajú po 16tich dňoch. Matka mláďatá kojí dva mesiace. Mláďatá zostávajú s matkou do nasledujúcej ruje. Matka ich kŕmi a učí loviť.

Za dospelého sa jedinec považuje v druhom, treťom roku života. Dospelé rysy si značkujú svoje teritórium trusom a močom v rozlohe niekoľko stoviek km2.

Rys ostrovid je lovec, ktorý na svoju korisť číha v úkryte. Útočí z bezprostrednej blízkosti, ak korisť neskolí, po niekoľkých metroch s prenasledovaním končí. Menšiu korisť usmrcuje zahryznutím do hlavy, väčšiu do hrdla a zadusí ju. Živý sa najmä malými kopytníkmi. Loví jelene, diviaky, hlodavce, zajace a líšky.

Podobné príspevky

Sociálne siete

1,096FansLike
1,096FollowersFollow
80SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Najnovšie pridané